W okresie wiosny i lata chętnie korzystamy z przydomowych stref wypoczynkowych – obojętnie, czy jest to balkon, taras czy ogród. Odpowiednie zaaranżowanie takiej przestrzeni nie jest dzisiaj już żadnym problemem – producenci mebli ogrodowych proponują nam ciekawe komplety wykonane z różnorodnych materiałów oraz liczne dodatki, które podnoszą estetykę otoczenia. Wraz z końcem sezonu musimy jednak zadać sobie pytanie: jak przygotować meble ogrodowe na zimę? Jakie rozwiązania proponują nam producenci i co powinniśmy wiedzieć o samych meblach ogrodowych?
Ochrona mebli ogrodowych dawniej i dzisiaj
Meble ogrodowe tworzone są z różnorodnych materiałów: drewna, aluminium, materiałów syntetycznych, tkanin. Wszystkie one, w mniejszym lub większym stopniu mogą być narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Jeszcze do niedawna najczęściej stosowanym sposobem na ochronę ulubionego kompletu wypoczynkowego było jego chowanie na strych, do garażu czy piwnicy. Takie działanie wcale nie było dobre – w pomieszczeniach tych meble były narażone na wilgoć, osiadanie kurzu, zabrudzenia. Dzisiaj mamy więcej opcji, które warto wykorzystać!
Meble ogrodowe narażone są na szereg czynników, wśród których wymieniamy zmienne warunki atmosferyczne, niskie i wysokie temperatury, silne promieniowanie słoneczne, wilgoć. Mogą one powodować uszkodzenia w strukturze mebla, odbarwienia, pojawianie się ognisk rdzy. Jak chronić nasze meble ogrodowe przed uszkodzeniami?
Meble ogrodowe – zakup na długie lata!
Decydując się na kupno mebli ogrodowych pragniemy, aby inwestycja ta cieszyła nasze oczy przez szereg lat. Kupując meble zwracajmy uwagę na materiały i stelaże – od ich jakości zależeć będzie trwałość kompletu przez długie lata. Jakie meble wybrać? Czym się kierować?
Meble drewniane – jak przygotować meble ogrodowe na zimę?
Naturalne drewno nie wychodzi z mody – eleganckie meble ogrodowe z drewna cieszą oczy, idealnie wpisują się w przestrzeń wypoczynkową, pięknie wyglądają wśród zieleni. Producenci proponują nam dzisiaj przede wszystkim drewniane stoły jadalne, które pozwolą nam na podawanie pysznych posiłków czy zapraszanie gości na grilla. Wykorzystane drewno tekowe jest niezwykle trwałe, jednak jako posiadacze takich stołów musimy być świadomi, że konieczna jest odpowiednia pielęgnacja takiego tworzywa. Drewno powinno być olejowane na wiosnę 1-2 razy, aby dokładnie zabezpieczyć strukturę oraz kolor. Po zakończonym sezonie letnim rekomendowane jest impregnowanie drewna dedykowanymi środkami – znajdziemy je w sklepach z wyposażeniem outdoorowym. Impregnat pozwoli na ochronę przed wilgocią i jej wnikaniem w głąb struktury drewna. Producenci rekomendują również przeniesienie stołów drewnianych pod dach, aby nie były one narażone bezpośrednio na deszcz czy śnieg. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie pokrowców ogrodowych.
Pokrowce ogrodowe – skuteczny sposób na to, jak przygotować meble ogrodowe na zimę!
Wśród licznych metod na ochronę mebli ogrodowych bez wątpienia pokrowce ogrodowe są jednymi z najlepszych i najczęściej wykorzystywanych. Pokrowce topowych producentów tworzone są z tkanin technicznych o grubych splotach – tkaniny takie zabezpieczone są przed ścieraniem, rozrywaniem, chronią przed deszczem. Ich struktura pozwala na swobodną wymianę powietrza, przez co możemy mieć pewność, że zahamowana jest kondensacja wilgoci, a na powierzchni mebla nie będzie pojawiać się pleśń. Pokrowce ogrodowe dedykowane są dla konkretnych mebli ogrodowych: krzeseł, sof narożnych, foteli, stołów, ale również dla parasoli ogrodowych z nogami bocznymi czy centralnymi oraz dla grillów ogrodowych. Producenci zadbali też o wygodę użytkowania pokrowców ogrodowych – wyposażono je w niewielkie ściągacze, które pozwalają na lepsze dopasowanie tkaniny, a co za tym idzie: na skuteczniejszą ochronę przed zabrudzeniami. W czasie silniejszego wiatru pokrowce warto uzupełnić o worki obciążeniowe.
Każdy pokrowiec sprzedawany jest w poręcznej torbie. Oznacza to, że kiedy nie będzie wykorzystywany wystarczy go złożyć i spakować – torba nie zajmuje wiele miejsca i bez trudu umieścimy ją na szafce w piwnicy czy w garażu. Poprzez regularne stosowanie pokrowców ogrodowych znacząco wydłużymy żywotność naszych mebli ogrodowych i sprawimy, że będą nam one służyć przez szereg lat.
Meble technorattanowe – jak skutecznie chronić je w okresie zimy?
Posiadacze mebli technorattanowych również zastanawiają się, jak przygotować meble ogrodowe na zimę. Jednak w przypadku kompletów technorattanowych sprawa jest znacznie prostsza! Meble technorattanowe nie bez przyczyny są jednymi z najchętniej kupowanych – tworzone są one z materiałów wysoce odpornych na uszkodzenia i zmienne warunki atmosferyczne. Wierzch mebli technorattanowych tworzy plecionka polietylenowa o nieporowatej strukturze: materiał taki nie tylko nie chłonie brudu czy wilgoci, ale jest również wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie czy promieniowanie UV. Czyszczenie takich powierzchni nie sprawia problemów, gdyż brud osiada na wierzchu mebla. Zastanawiając się: jak przygotować meble ogrodowe na zimę możemy po prostu ustawić je na podeście tarasu i pozostawić na okres zimy na świeżym powietrzu bez obaw o stan mebli na wiosnę.
Aluminium – jak przygotować meble aluminiowe na zimę?
Jeszcze kilkanaście lat temu stelaże mebli ogrodowych tworzone były z ciężkich metali, najczęściej stali. Dzisiaj sytuacja jest zupełnie inna – meble ogrodowe oparte są na lekkich, aluminiowych stelażach malowanych proszkowo. Taki materiał ma wiele zalet – przede wszystkim wpływa on na finalną wagę mebla i sprawia, że podnoszenie czy przenoszenie foteli czy krzeseł nie sprawia problemów. Dzięki malowaniu proszkowemu możemy być pewni, że meble aluminiowe będą odporne na działanie wilgoci i pojawianie się ognisk rdzy.
Meble rattanowe – jak skutecznie chronić je w czasie jesieni i zimy?
Meble rattanowe, bambusowe czy wiklinowe cieszą się olbrzymim zainteresowaniem – są wykonane z naturalnych materiałów, wpływają na estetykę otoczenia, zapewniają komfort. Musimy być świadomi, że meble i dodatki wykonane z tych materiałów wymagają specjalnego traktowania i pielęgnacji. Przede wszystkim meble rattanowe powinny być impregnowane – odpowiednie środki impregnujące znajdziemy u samych producentów, a podczas ich stosowania powinniśmy dokładnie stosować się do wskazówek na etykiecie. Dzięki impregnatom meble rattanowe zabezpieczone będą nie tylko przed działaniem wilgoci, ale również przed silnym promieniowaniem słonecznym i odbarwianiem. Podstawą w pielęgnacji mebli z naturalnych tworzyw jest ich czyszczenie – kurz, brud czy resztki błota usuwamy suchą ściereczką lub szczotką ryżową. W czasie jesieni i zimy meble rattanowe czy wiklinowe powinny być postawione w suchym i przewiewnym miejscu. Możemy meble okryć pokrowcem, jednak musimy pamiętać o tym, aby możliwa była cyrkulacja powietrza – nadmierne wysuszenie rattanu wpływa na jego strukturę, powoduje uszkodzenia i pęknięcia.