Nasz ogród to miejsce, gdzie możemy relaksować się po długim dniu w pracy, ale też przestrzeń do zabaw dla naszych dzieci i doskonała lokacja do organizacji przyjęć dla bliskich pod chmurką. Zaaranżowanie miejsca wypoczynkowego nie zajmie nam wiele czasu – wystarczy wybrać odpowiadający naszym potrzebom komplet wypoczynkowy, który zapewni nam wygodę w czasie upalnego lata. Kiedy jednak sezon się skończy musimy zastanowić się w jaki sposób chronić nasze meble ogrodowe przed zniszczeniem. Co proponują producenci?
Co wpływa na degradację mebli ogrodowych?
Pozostawienie mebli ogrodowych w okresie jesieni i zimy na zewnątrz bez zabezpieczenia wpłynie na strukturę i kolor mebli. Wilgoć, zmienne temperatury i promieniowanie UV sprawią, że meble zaczną się koślawić, łamać, tracić piękny kolor. Do niedawna alternatywą było wynoszenie ich na strych, do garażu – to jednak wymagało zaangażowania dwóch osób. Dzisiaj rozwiązanie mamy pod ręką i jest znacznie skuteczniejsze. Są to pokrowce ogrodowe.
Jak tworzone są pokrowce ogrodowe? Przede wszystkim są one produkowane z tkaniny poliestrowej typu RIPSTOP – oznacza to, że włókno jest gęsto tkane, co zapobiega ich ścieraniu, uszkodzeniom mechanicznym, wnikaniu brudu. Taki pokrowiec szczelnie okryje mebel, jednocześnie pozwalając na swobodną wymianę powietrza. Cyrkulacja powietrza jest ważna – hamuje ona osadzanie się wilgoci i powstawanie pleśni na powierzchni mebla.
Jak dopasować pokrowiec do mebli?
Większość pokrowców jest dedykowana dla konkretnych rodzajów mebli – przede wszystkim są więc pokrowce na fotele, stoliki, ale też sofy narożne, parasole ogrodowe z nogą boczną czy centralną. Dla lepszego dopasowania tkaniny każdy pokrowiec uzupełniono o niewielki ściągacz. Producenci proponują także niewielkie woreczki obciążeniowe, których zadaniem jest utrzymywanie tkaniny w prawidłowej pozycji podczas silniejszych podmuchów wiatru.